hexagonaalisia hiloja kierrettynä

[edit 7.5.19: muokkasin tekstiä, korjasin originaali GeoGebratiedoston hieman vikkelämmäksi, 8.5.19: korjasin linkin tiedostoon.]

Naturessa oli artikkeli ”https://www.nature.com/articles/d41586-018-02773-w”. https://www.nature.com/articles/d41586-018-02773-w Sen mukaan kiertämällä graafeenihilakerroksia 1.1° saadaan aikaiseksi suprajohtavuus.

Loin GeoGebralla kaksi heksagonaalista laatoitusta/hilaa ja loin muuttujan asteet, joka kääntää toista tasoa. Jos haluat muuttaa kulmaa, niin muuta asteet muuttujan arvoa, muista astemerkki. Jos haluat muuttaa laatoituksen kokoa, niin muuta koko -muuttujaa. Älä tee siitä liian suurta. Minun kotiMacilläni GeoGebra 5 alkoi jumittaa kun laitoin koko = 80. https://ggbm.at/gmswk2t2

Alimmassa kuvassa kulma = 1.2° ja koko=75.

Jos GeoGebran verkkoversio ei toimi kunnolla, niin lataa appletti koneellesi ja kokeile GeoGebra 5:llä tai 6:lla. Tai GeoGebra Graphing Calculatorilla.

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: