Kolmannen jakson koeviikolla Abittikoejärjestelmä on ollut kovalla koetuksella Hyllin lukiossa. Tänään keskiviikkona kokeen teki noin 100 oppilasta. Sähköisiä kokeita tehtiin filosofiassa, historiassa, maantieteessä ja fysiikassa.
Hyvissä ajoin edellisillä viikoilla Jarno oli tuottanut reilut 100 Abitti USB-tikkua ja palvelintikun käyttäen riittävän vikkelää USB-muistia saamiensa ohjeiden mukaisesti. Jarno oli siirtänyt opettajien tuottamat kokeet koepalvelimelle edellisenä päivänä.
Mikko käynnisti kokeen (Hyllin opettajien aamupalan jälkeen) kello 8.30. Koe alkoi virallisesti 9.00 mutta osa oppilaista tuli jo aiemmin. Noin 10 oppilasta lainasi koulun konetta (oma kone rikki, ##### se ### ei käynnisty, sorry unohdin, minulla ei ole konetta tällä hetkellä jne. selityksillä), muilla oli oma kone mukana.
Jonkinlaisia hankaluuksia koneen käynnistykseen Abittiin oli noin viidellä oppilaalla. Jarno sai avustettua koneet toimintakuntoiseksi melko vähällä työllä. Kaksi konetta käynnistyi Abittiin mutta ei löytänyt Hyllin abittiverkkoa. Heille lainattiin wifi-USB-palikat, joilla koneet pääsivät verkkoon. Niinpä kello 9.15 kaikki paikalle saapuneet puuhastelivat kokeidensa kanssa.
Kokeen aikana yhden opiskelijan koe/kone joutui häiriötilaan ja kone jouduttiin käynnistämään uudelleen. Tiedot toki olivat tallella ja oppilas pystyi jatkamaan koettaan ilman että tietoa olisi kadonnut. Jarnon piti juosta 1. kerrokseen koepalvelimelle hakemaan kokeen jatkamissalasana.
Kello 13.00, kun lisäaikalaisetkin olivat saaneet koesuorituksensa valmiiksi, Mikko kävi lopettamassa kokeen palvelimelta ja siirsi oppilaiden vastaukset Abittijärjestelmään, jossa kukin opettaja pääsee arvioimaan omien oppilaidensa suoritukset.
Myöhemmin Jarno valmisteli palvelimen torstain kokeita varten.
Tässä jaksossa Abitti ja oppilaat koneineen ovat toimineet todella hyvin. Koesuorituksia tulee olemaan noin 450. Ongelmia on ollut paljon vähemmän kuin aikaisemmilla koeviikoilla. Näyttää siltä, että järjestelmä ja sen käyttäjät ovat kehittyneet ajan myötä.
Jarno ja Mikko