Kaavaniilo on Google Docs ja Slides laajennus (AddOn). Sen avulla voi käyttää Abitti-koejärjestelmästä tuttua kaavaeditoria suoraan Googlen Doc- ja Sheetstiedostoissa..
Kaavaniilo asennus
Mene omilla tunuksillasi Google Driveen ja luo uusi Google Docs-tiedosto (tai avaa vanha). Valitse Laajennukset -> Lataa Laajennuksia. Kirjoita Google MarketPlacen hakukenttään Kaavaniilo ja klikkaa Asenna. Joudut antamaan luvan tiedostojesi käytölle saadaksesi laajennuksen käyttöön.
Koulun Googleadmin voi lisätä laajennuksen suoraan kaikille käyttäjille GSuite Marketplacessa.
käyttö
Kaava lisätään valitsemalla Laajennukset -> Kaavaniilo -> Lisää/muokkaa kaavaa. Valmista kaavaa voi muokata, kun ensin valitsee sen ja sitten Laajennukset -> Kaavaniilo -> Lisää/muokkaa kaavaa.
Ensimmäiset kokeilut Kaavaniilosta tuntuvat mukavilta. Kaavojen lisääminen ja muokkaaminen toimivat mallikkaasti. Kaavat saa syötettyä klikailemalla painikkeita tai kirjoittamalla LaTeX-koodia. Toki Slideskäytössä kaipaisin fontin koon muuttamismahdollisuutta. Veikkaan, että tulevaisuudessa tulen oppilaitteni kanssa käyttämään tätä Classroomtehtävien ratkaisussa.
Uskon, että Nettiniilon Janne tulee kehittämään Kaavaniiloa vieläkin paremmaksi.
2 Replies to “Kaavaniilo – Abittikaavaeditori Google Docsiin”