Tässä ja muutamassa tulevassa tarinassa kerron, miten GeoGebralla voi simuloida nopanheittoa. Tutkitaan ensin yhden nopan heittoa, tulevissa artikkeleissa tutkitaan kahden ja useamman nopan heiton summan todennäköisyysjakaumaa simuloimalla ja laskemalla.
Heitetään yhtä noppaa n kertaa. Tuotetaan frekvenssijakauma. Kirjoita kaikki komennot Syöttökenttään, näin saat vikkelämmän sovelluksen kuin CASia käytettäessä.
Luo muuttuja n ja tee siitä liuku
n = 100
Arvo nopat
nopat = Jono(Satunnaisluku(1, 6), nn, 1, n)
Tuota jakauman reunat
reunat = Jono(0.5, 6.5, 1)
Laske jakauma. Frekvenssikomento laskee nopan arvojen lukumäärän ja tuottaa listan, jossa ensimmäisenä on ykkösten lukumäärä, sitten kakkosten jne. Kun listan jakaa n:llä, niin saadaan suoraan lista, jossa on arvojen suhteelliset osuudet.
arvot = Frekvenssi(nopat) / n
Tee histogrammi
histo = Histogrammi(reunat, arvot)
Piirrä teoreettinen arvo eli ⅙.
y = 1/6
Säädä piirtoalue nätiksi.
Toinen tapa tuottaa kuvaaja koordinaatistoon olisi ollut käyttää Pylväskaavio( Raakadatalista, Palkin leveys, Pystysuora skaalaustekijä (valinnainen)) – komentoa suoraan tuohon nopat dataan.
pylväs = Pylväskaavio(nopat, 1, 1 / n)
Esimerkkitiedosto GeoGebra-materiaaleissa: https://www.geogebra.org/m/e76b2rbr
3 Replies to “Nopat GeoGebralla – yksi noppa”