64000€:n laina maksetaan tasaerinä viidessä vuodessa kuukausittain korkokannalla 3.6 %/a.
- Laske tasaerä eli annuiteetti.
- Laske korko ja lyhennys ensimmäisellä maksukerralla.
- Kuinka paljon on lainapääoma ennen kolmannen vuoden ensimmäistä maksukertaa?
- Laske korko ja lyhennys kolmannen vuoden ensimmäisellä maksukerralla?
- Laske korko ja lyhennys viimeisellä maksukerralla?
- Kuinka paljon korkoa maksetaan yhteensä?
Seuraavissa ratkaisussa näytän miten GeoGebran CAS:in avulla saa tehtävän ratkaistua Lyhyen matikan Talousmatikan MB6 kurssilla. Kyseessä ei ole malliratkaisu, vaan tarkoituksena näyttää eri tapoja miten GeoGebran komentoja voi käyttää.
1 Laske tasaerä eli annuiteetti.
Maksuerä( <Korko>, <Korkokausien lukumäärä>, <Nykyarvo>, <Tuleva arvo (valinnainen)>, <Laji (valinnainen)> ) <Korko> on korkokanta jaettuna vuosittaisten maksuerien määrällä. <Korkokausien lukumäärä> on korkokausien lukumäärä. <Nykyarvo> on lainapääoma laina-ajan alussa. <Tuleva arvo (valinnainen)> on lainapääoma lopussa, useimmiten se on nolla. <Laji (valinnainen)>, sen voi jättää tyhjäksi, mutta jos sinne laittaa nollan niin korko maksetaan kuukauden lopussa kuten tässä. Arvolla 1 korko maksettaisiin korko kuun alussa.
Tasaerä eli annuiteetti on 1167,14€.
2 Laske korko ja lyhennys ensimmäisellä maksukerralla.
Ensimmäisellä kerralla korko on 192€ ja ensimmäinen lyhennys 975.14€.
3 Kuinka paljon on lainapääoma ennen kolmannen vuoden ensimmäistä maksukertaa?
TulevaArvo( <Korko>, <Korkokausien lukumäärä>, <Maksuerä>, <Nykyarvo (valinnainen)>, <Laji (valinnainen)> ) <Korko> on korkokanta jaettuna vuosittaisten maksuerien määrällä. <Korkokausien lukumäärä> on kuinka monennen maksuerän kohdalla lainapääoman arvo lasketaan. <Maksuerä> on annuiteetin arvo miinusmerkkisenä, ole tämän kanssa huolellinen. <Nykyarvo (valinnainen)> on lainapääoma alussa. <Laji (valinnainen)>,sen voi jättää tyhjäksi, mutta jos sinne laittaa nollan niin korko maksetaan kuukauden lopussa kuten tässä. Arvolla 1 korko maksettaisiin kuun alussa.
Lainapääoma ennen kolmannen vuoden ekaa maksukertaa on 26967,70€.
4 Laske korko ja lyhennys kolmannen vuoden ensimmäisellä maksukerralla?
Kolmannen vuoden ensimmäisellä maksukerralla korko on 80,96€ ja lyhennys 1086,18€?
5 Laske korko ja lyhennys viimeisellä maksukerralla?
Viimeinen lyhennys on lainapääoma ennen viimeistä maksukertaa eli 1163,65€ ja korko 3,49€. Näiden summan pitäisi olla yhtä suuri kuin annuiteetti, testaa onko.
6 Kuinka paljon korkoa maksetaan yhteensä?
Korkoa maksetaan yhteensä 6028,40€.
One Reply to “Annuiteettilasku GeoGebralla”